Praktyczne wskazówki i porady jak napisać profesjonalny list do wyborców stosując najskuteczniejsze techniki retoryczne w polityce.
Charakterystyka.
List powinien być jednostronicowy, przejrzysty i czytelny z zachowaniem zasad pisowni – gramatyki, ortografii, interpunkcji. Treść winna zwracać się bezpośrednio do adresata, zawierając wyraźny wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
Treść. Wstęp – rozwinięcie – zakończenie.
Wstęp.
Przedstawienie się jest kluczowe do nawiązania relacji. Zastosuj zwrot grzecznościowy, ogólny Szanowni Państwo, lub bezpośredni Szanowna Pani/Pani o ile znani są Ci odbiorcy twojego listu. Uzasadnij krótko co skłoniło Cię do napisania listu przybliżając adresatom swój życiorys i sukcesy na niwie społecznej aktywności
Rozwinięcie.
W treści powinieneś odnieść się do osobistych doświadczeń oraz zebranych oczekiwań wyborców. Możesz pozwolić sobie na refleksję w formie wdzięczności za dotychczasowe wsparcie i słowa otuchy. Kolejno odnieś się do ogólnych założeń swojego programu, nie punktów. Odwołuj się do uczuć, wartości i poczucia bezpieczeństwa. Wykaż się determinacją i zapewnij o swoich kompetencjach. Złóż odpowiedzialną deklarację, z której wywiązanie się bierzesz za punkt honoru i zaszczytu.
Zakończenie.
W zakończeniu odważnie posłuż się trzykrotnie słowem „Będę”, używając je w zdaniu oznajmującym: „Będę wójtem skutecznym, który…”, „Będę burmistrzem porozumienia i dialogu”, „Będę prezydentem nowoczesnego miasta…” .
Zwrot grzecznościowy – odręczny podpis.
Możesz, ale nie musisz zamieszczać na liście swojego zdjęcia. Najważniejsze by list był czytelny i ciekawy bez nadmiaru dodatków graficznych. Wskazane jest aby na początku listu pojawił odręcznie napisany zwrot grzecznościowy „Szanowni Państwo” a w zakończeniu „Z wyrazami szacunku” z własnoręcznym podpisem kandydata.